Wolfabilene Updates

 

West Texas Fair & Rodeo Parade

 

Equine: Originality - Doyle Sisco; Theme - Patience Woolwine

 

Individual Rider: Originality - Doyle Sisco; Theme - Patience Woolwine

 

Wagons: Originality - Second Chance Cowboy Church; Theme - Marvelous Mavericks

 

Rubber Tire Wagon: Originality - Zia Farms Shetland & Miniature Horses

 

Riding Clubs: Originality - Pala Pinto Co. Sheriff’s Posse; Theme - The Lone Star Ladies; Sweepstakes - ACU Department of Agricultural & Environmental Sciences

 

Antique Tractors: Originality - Anthony Bray; Theme - Ricky Beard; Sweepstakes - Trena Johnson

 

Vehicle: Originality - C.W. Brown; Theme - Leon Berube; Sweepstakes - Carrol Hood

 

Decorative Float Open Division: Originality - Abilene Community Theatre; Theme - The Discovery Center; Sweepstakes - Deleon Peach & Melon

 

Decorative Float Youth Division: Originality - Big Country Home Educators; Theme - Abilene Fight Club; Sweepstakes - Girl Scout Troop

 

Decorative Float Civic Division: Originality - Abilene Founder Lions Club; Theme - Guardians of the Children

 

Decorative Float Commercial/Industrial Division: Originality - Abilene Teachers Federal Credit Union; Theme - McCullar Properties Group Keller William Realty; Sweepstakes - Blue Cross Blue Shield

 

Bands: Originality - Abilene High; Theme - Abilene Cooper; Sweepstakes - Hardin-Simmons

 

Antiques and Collectibles

 

 

Best in Show: Mary Berry

 

Document: 1. Sharon Millican, 2. Alan Bohannon, 3. Joyce Vernon

 

Photograph (framed): 1. Barbara Dunn, 2. Joyce Vernon, 3. Sharon Sherbert

 

Photograph: 1. Gayle Whetsel, 2. Lana Trietsch, 3. Linda Favor

 

Book (child’s): 1. Mary Berry, 2. Linda Favor, 3. Joyce Vernon

Book (adult’s): 1. Joyce Vernon, 2st:Karen Thomson, 3. Jessica Favor

 

Antique Bibles: 1. Deborah Stevens, 2. Susan Archa, 3. Billie Ivy

 

Cards, special occasion: 1. Ginger Houghton, 2. Carolyn Fairchild, 3. Jimmie Fleming

 

Periodicals–Magazines & Ads: 1. Jeanette Jimmerson, 2. Philip Rattliff, 3. Barbara Dunn

 

Metal Box or Can: 1. Joyce Vernon, 2. Susan Archa, 3. Don Denny

 

Toys: 1. Tyler Jobe, 2. Barbara Dunn, 3. Terry Tacker

 

Kitchen Article–metal: 1. Marianne Marugg, 2. Barbara Dunn, 3. Linda Favor

 

Kitchen Article–wood: 1. Joyce Vernon, 2. Lana Trietsch, 3. Susan Archor

 

Kitchen Article–glass: 1. Marylou Strange, 2. Linda Favor, 3. Joyce Vernon

 

Hand Tools: 1. Tyler Jobe, 2. Mary Nurmi, 3. Joyce Vernon

 

Small Home Accessory–glass: 1. Deborah Stevens, 2. Billie Ivy, 3. Penny Smalley

 

Small Home Accessory–not glass: 1. Wayne Elkins, 2. Joyce Vernon, 3. Linda Favor

 

Pottery: 1. Joyce Vernon, 2. Dorothy Underwood, 3. Ginger Houghton

 

Vintage Glass–clear: 1. Billie Ivy, 2. Deborah Stevens, 3. Ginger Houghton

 

Vintage Glass-colored: 1. Lana Trietsch, 2. Jeanie Bohannon, 3. Gayle Whetsel

 

Carnival Glass: 1. Joyce Vernon, 2. Ginger Houghton

 

Milk Glass: 1. Joyce Vernon, 2. Carolyn Fairchild, 3. Ginger Houghton

 

Antique Silver: 1. Linda Huff, 2. Susan Archa 3. Lana Trietsch

 

China–plate: 1. Linda Huff, 2. Lana Trietsch, 3. Susan Archa

 

China–other: 1. Mary Berry, 2. Linda Huff, 3. Karen Thomson

 

Time Pieces: 1. Margaret Monger, 2. Barbara Dunn, 3. Linda Huff

 

Jewelry–hand or arm: 1. Tyler Jobe, 2. Ginger Houghton, 3. Gayle Whetsel

 

Jewelry–neck or hair: 1. Joyce Vernon, 2. Gayle Whetsel, 3. Susan Archer

 

Needlework–embroidery: 1. Bonnie Hart, 2. Susan Archa, 3. Carolyn Fairchild

 

Needlework–crochet, tatting, or    handmade lace: 1. Mary Berry, 2. Lana Trietsch, 3. Joyce Vernon

 

Adult Clothing: 1. Barbara Dunn, 2. Billie Ivy

 

Adult Clothing Accessory: 1. Penny Smalley, 2. Johnny Rodriguez, 3. Deborah Stevens

 

Child’s Clothing: 1. Billie Ivy, 2. Carolyn Fairchild, 3. Joyce Vernon

 

Child’s Clothing Accessory: 1. Cassie McFadden, 2nd Joyce Vernon, 3rd Billie Ivy

 

Photography Equipment: 1. Linda Favor, 2. Caroly Fairchild

 

Collection–small items, 20 or less: 1. Tyler Jobe, 2. Mary Berry, 3. Jeanette Jimmerson

 

Collection–large items, 10 or less: 1. Mary Berry, 2. Vicki Earley, 3. Mary Nurmi

 

Bottles: 1. Susan Archa, 2. Mary Berry, 3. Stephen Lindberg

 

Pocket Knife: 1. Barbara Dunn, 2. Linda Huff, 3. Joyce Vernon

 

Diplomas: 1. Phillip Ratliff

 

Birth Announcements: 1. Barbara Dunn; 2. Joyce Vernon

 

Sewing Thimbles: 1. Joyce Vernon, 2. Susan Archa, 3. Ginger Houghton

 

Antique Vases: 1. Lana Trietsch, 2. James Wilson, 3. Billie Ivy

 

Misc.–wood not listed: 1. Billie Ivy, 2. Carolyn Fairchild, 3. Johnny Rodriguez

 

Misc.–glass not listed: 1. Joyce Vernon, 2. Marylou Strange, 3. Billie Ivy

 

Misc.–cloth not listed: 1. Joyce Vernon, 2. Billie Ivy, 3. Carolyn Fairchild

 

Misc.–metal not listed: 1. Collin Nowell, 2. Wayne Elkins, 3. Linda Huff

 

Misc.–items not listed: 1. Tina Elkins, 2. Brandi Moeller, 3. Zack Moeller

 

Quilts

 

Best of Show: Lanesta M. Mae

 

CLASS A – Large Pieced (over 60”x60”)

 

Hand Quilted: 1. Kathy McCoy, 2. Kimberly Groves Hudson, 3. Aleve McQueen

 

Machine Quilted: 1. Kim Mangum, 2. Merrie Rogge, 3. Tommy Ann Waggoner

 

Hand Appliqué: 1. Judith Wilson

 

Machine Appliqué: 1. Brenda Brown, 2. Kathy McCoy 

 

Combination Pieced and Appliqué: 1. Janice Gibbs, 2. Korothy Waller, 3. Kathy Sutton

 

CLASS B – Medium Pieced (over 36”x36” & under 60” x 60”)

 

Machine Quilted: 1. Brenda Brown, 2. Penny View, 3. Clejuan Carson

 

Machine Appliqué: 1. Tori Woodruff

 

Combination Pieced and Appliqué: 1. Ferrell Adock, 2. Cassandra Lancaster, 3. Veronica Burleson

 

CLASS C – Small Quilts (not single blocks) (pieced or appliqué)

 

Miniatures-Hand Quilted (less than 18” x 18”): 1. Zella Woodruff

 

Miniatures-Machine Quilted (less than 18” x 18”): 1. LeeAnne Davis, 2. LaVonda Webb, 3: Aleve McQueen

 

Small-Hand Quilted (over 18 x18” & under 36”x36”): 1. Kathy McCoy, 2. Judith Wilson

 

Small-Machine Quilted (over 18” x 18” & under 36” x 36”): 1. Carolyn Griffith, 2. Kathryn Rister, 3. Ginger Jones

 

CLASS D – Infant or Youth Themes

 

Pieced: 1. Kimberly Graves Hudson, 2. Lanesta M Moe, 3. Kathryn Rister

 

Combination Pieced/Appliqué: 1. Kathryn Rister, 2. Mary Nurni, 3. Merrie Rogge

 

Combination Pieced/Appliqué: 1. Judith Wilson, 2. Merrie Rogge

 

CLASS E – Group Quilts

 

Two Person: 1. Kim Mangum, 2. Kathy McCoy, 3. Sandra Thomas

 

Three or more Persons: 1. Judith Wilson, 2. Kathryn Rister, 3. LaVonda Webb

 

CLASS F – Golden Ages (65 years or older)

 

Pieced: 1. Martha Balch, 2. LaVonda Webb, 3. Kathryn Rister

 

Hand Appliqué: 1. Virginia Holley, 2. Judith Wilson

 

Machine Appliqué: 1. Cassandra Lancaster, 2. Yvonne Collison, 3. Zella Woodruff

 

Other: 1. Lanesta M Moe, 2. Judith Wilson

 

CLASS G – Antique Quilts - over 50 years old

 

Pieced: 1. Lanesta M Moe, 2. Jeanie Bohannon, 3. Judith Wilson

 

CLASS H – Special Techniques/Themes

 

Embroidery (hand): 1. Kathy McCoy

 

Embroidery (machine): 1. Susan Le Fevre, 2. Cassandra Lancaster, 3. Kathryn Rister

 

Paint on Fabric: 1. Judith Wilson

 

Pre-Printed Fabric: 1. Ferrell Adcock, 2. Kathy McCoy

 

Other: 1. Judith Wilson, 2. Alicia Taylor, 3. Carolyn Fairchild

 

CLASS I - Time Span

 

Antique blocks (made 50 years ago or more), finished into quilts at a much later date: 1. Lanesta M. Moe, 2. Judith Wilson, 3. Charles Hudson

Knitting and Crochet

 

Best of Show, Knitting: Heather McGee

 

CLASS A – Knitting

 

Adult Wearing Apparel: 1. Stacy Castillo; 2. Allyson Keker

 

Infant Wearing Apparel: 1. Allyson Keker

 

Toys: 1. Heather Mcgee

 

Miscellaneous – any knitted item, except afghan, not listed above: 1. Allyson Keker

 

Best of Show, Crochet - Pam Dickson

 

CLASS B – Crochet

 

Adult Wearing Apparel: 1. Joy Summers; 2. Helen Harris; 3. Jeannie Wesley

 

Infant Wearing Apparel: 1. Carolyn Houghton; 2. Evynne Caffey; 3. Judy Yates 

 

Infant Coverlet: 1. Pam Dickson; 2. Cynthia Gilmore; 3. Judy Yates

 

Crocheted Collar: 1. Jody Yates; 2. Lucy Adams

 

Table Runner: 1. Carolyn Houghton; 2. Judy Yates

 

Toys: 1. Jody Glanton; 2. Jolene Phillips; 3. Erin Kay

 

Doll Clothing: 1. Judy Yates, 2. Lucy Adams

 

Doillies: 1. Carolyn Houghton; 2. Judy Yates; 3. Billie Perkins

 

Holiday: 1. Helen Harris; 2. Judy Yates; 3. Lucy Adams

 

Senior Citizens: 1. Jeannie Wesley; 2. Susie Wallace; 3. Michela Burger

 

Miscellaneous – any crocheted item, except afghan, not listed above: 1. Heather McGee; 2. Joy Summers; 3. Jeannie Wesley

 

CLASS C – Afghan

 

Granny Square – Crochet: 1. Kay Buford; 2. Carolyn Houghton 3. Lacy Adams 

 

Ripple – Crochet: 1. Kay Buford

 

Afghan Stitch – Crochet: 1. Kay Buford; 2. Jo Lemmons

 

Dimensional – Crochet: 1. Deborah Stevens; 2. Roxie Florentino; 3. Cheryl Woods

 

Combination of two or more stitches – Crochet: 1. Amber Kennedy; 2. Lucy Adams 3. Nancy Jones

 

Senior Citizens – Crochet: 1. Pam Dickson; 2. Kay Buford; 3. Roxie Florentine

 

Misc. – any Crochet Afghan not listed above: 1. Pam Dickson; 2. Pam Wright; 3. Bonnie Hart

 

CLASS D – Tatting

 

Doilies: 1. Helen Harris

 

Holiday: 1. Helen Harris

 

Miscellaneous – any item of merit: 1. Helen Harris; 2. Constence Shafer

Adult Photography

 

Best of Show: Megan Lovejoy

 

CLASS A – Non-Color

 

Animals: 1. Sean Dentremont  2. Victoria Serault 3. Megan Lovejoy

 

Architecture & Monuments: 1. Lynn Beard 2. Rendi Hahn 3. Neil Willin

 

Flowers and Plant Life: 1. Janice Serrault 2. Victoria Serrault 3. Jake Fleming

 

Sports: 1. Megan Lovejoy 2. Riley Smith 3. Ann Gordon 

 

Fair & Rodeo & Parade: 1. Victoria Serrault 2. Darron Rosenquist 3. Debora Prescott

 

Special Effects, Abstract

 

Photo Shopped: 1. Robert Nelson 2. David Beauchamp 3. Tomzie Steele

 

People: 1. Richard Keker 2. Megan Lovejoy 3. Ryan Branch

 

Still Life: 1. Robert Nelson 2. Megan Lovejoy 3. Riley Smith

 

Train, Planes & Autos: 1. Chris W. 2. Victoria Serrault 3. Lynn Beard

 

Clouds or Weather: 1. Danielle Oliver 2. Carl Marugg

 

Birds: 1. Curtis Rogers 2. Tomzie Steele 3. Shayna Rue

 

Insects: 1. Carl Marugg 2. Tomzie Steele 3. Traci Durant

 

Big Country Area: 1. Robert Nelson 2. Jacob Blizzard 3. Carl Marugg

 

Miscellaneous: 1. Elizabeth Redding 2. Daril Gonzales 3. Shayna Rue

 

CLASS B – Color

 

Animals: 1. Tomzie Steele 2. Megan Lovejoy 3. Kegan Storms

 

Architecture & Monuments: 1. Victoria Schmidt 2. Joley Hatter 3.Steve Eller

 

Flowers and Plant Life: 1. Tomzie Steele 2. David Beauchamp 3. Darron Rosenquist

 

Sports: 1. Brittany Becknel 2. Valerie Lee 3. Daril Gonzales

 

Fair & Rodeo & Parade: 1. Raven Barnett 2. Kayli Smith 3. Darron Rosenquist

 

Special Effects, Abstracts, Photo Shopped: 1. Brooke McMillin 2. Brittany Becknel 3. Robert Nelson

 

People: 1. Megan Lovejoy 2. Richard Keker 3. Tammy Henthorne

 

Still Life: 1. Richard Keker 2. David Beauchamp 3. Sean Dentremont

 

Train, Planes & Autos: 1. Lynn Beard 2. Blakely Eller 3. David Beauchamp

 

Clouds or Weather: 1. Matt Rutland 2. Marsha Rutland 3.Dixie Courtney

 

Birds: 1. Randy Farmer 2. Tomzie Steele 3. Curtis Rogers

 

Insects: 1. Randy Farmer 2. Tomzie Steele 3. Melanie Davis

 

Big Country Area: 1. David Beauchamp 2. Holly Cowan 3. Ryan Branch

 

Miscellaneous: 1. Shayna Rue 2. Danielle Oliver 3. Lynn Beard

 

CLASS C – Professional

 

Non-Color: 1. Tiffany Smith 2. Patty Odom 3. Kami Clark

 

Color: 1. Patty Odom 2. John Inwood 3.  Tiffany Smith

Christmas Holiday Corner

 

Best of Show: Joyce Edwards

 

CLASS C – Wall Hanging

 

Christmas picture any medium: 1. Susan Boyles 2. Carolyn Houghton 3. Nancy Freeman

 

Christmas Picture-Cross Stitch: 1. Susan Boyles

 

Door Decoration: 1. Susan Archa

 

Wreath: 1. Dorothy Kiser 2. Brittany Price 3. Christie Price

 

Miscellaneous: 1. Zella Woodruff 2. Gayle Whetsel

 

CLASS D – Nativity

 

Any item (Not over 18” high): 1. Gayle Whetsel 2. Susan Boyles 3. Ron Harden

 

CLASS E – Centerpiece (not over 18” high)

 

Any item (Not over 18” high): 1. Kathy McCoy 2. Susan Archa

 

CLASS F – Ornament

 

Original Design: 1. Susan Archa 2. Carolyn Houghton 3. Gayle Whetsel

 

Made from a Kit: 1. Kathy Boyles 2. Susan Boyles

 

Sequined or Jeweled: 1. Kelly Enge 2. Helen J Harris

 

Miscellaneous: 1. Patti Sedberry 2. Helen J. Harris

 

CLASS G – Christmas Characters

 

Any item: 1. Joyce Edwards 2. Kathy Boyles 3. Susan Archa

 

CLASS H – Tablecloth

 

Any item: 1. Carolyn Houghton 2. Sandra Thomas 3. Clejuan Carson

 

CLASS I – Holiday Wearing Apparel

 

Any item: 1. Judy Yates 2. Lanesta M Moe 3. Sandra Thomas

 

CLASS J – What’s New

 

Afghan – Bed size: 1. Carolyn Houghton

 

Pillows: 1. Ferrell Adcock 2. Dorothy Kiser

 

Quilts – Lap size: 1. Penny Vieau 2. Tommy Ann Waggoner 3. Gayla Beaird

 

Quilts – Bed size: 1. Lanesta M Moe

 

Any item not listed above: 1. Ferrell Adcock; 2. Zella Woodraff 3. Carolyn Houghton

 

Living Plants

 

Best in Show: Gayle Whetsel 

 

Flowering Plant (container under 6” in diameter): 1. Joyce Vernon

 

Flowering Plant (container over 6” in diameter): 1. Virginia Bassett, 2. Beverly Childers, 3. Kaylee Waigand

 

Foliage Plant (container under 6” in diameter): 1. Kaylee Wiagand, 2. Joyce Vernon

 

Foliage Plant (container over 6” in diameter): 1. Joyce Vernon, 2. Virginia Bassett, 3. Kaylee Wiagand

 

African Violet: 1. Kaylee Waigand

 

Succulent: 1. Beverly Childers, 2. Virginia Gassett, 3. Gayle Whetsel

 

Cactus: 1. Virginia Gassett, 2. Joyce Vernon, 3. Heather Ratliff

 

Dish Garden or Terrarium: 1. Gayle Whetsel, 2. Joyce Vernon, 3. Virginia Gassett

 

Hanging Basket-Succulent: 1. Joyce Vernon

 

Tropical Plant (container over 6” in diameter): 1. Virginia Gassett, 2. Joyce Vernon

 

Miscellaneous (any plant not listed above): 1. Austin Inkmer, 2. James Sullivan, 3. Dan H. Burger 

 

Child Entry (12 or Under): 1. Mason Waigand

 

Grandparents Brag

 

Best of Show: Rae Nell Allen 

 

Class A

 

Girls Under 1 year: 1. Barbara Brewer, 2. Janice Six, 3. Pam Bass

 

Girls 1 year old: 1. Gayle Whetsel, 2. Janice Gibbs, 3. Robert Gibbs

 

Girls 2 years old: 1. Gayle Whetsel, 2. Tommy & Sharon Foster

 

Girls 3 years old: 1. Pam Bass

 

Girls 4 & 5 years old: 1. Rae Nell Allen, 2. Glenna Hamilton 

 

Class B

 

Boys 1 year old: 1. Cheryl Wood

 

Boys 2 Years old: 1. Daril Gonzales

 

Boys 3 Years old: 1. Glenna Hamilton, 2. Jesse Houghton, 3. Tina Cargile

 

Boys 4 & 5 Years Old: 1. Tommy & Sharon Foster, 2. Sherry Burns, 3. Oscelia Selmon

 

Class C

 

Twins, Triplets and groups up to 5 Years old: 1. Mechell Nelson

 

Youth Clothing

 

CLASS A – Beginners (ages 5-8)

 

Best of Show: Easton LeFevre

 

Miscellaneous Sewn wearable items not listed: 1. Easton LeFevre 2. Hayden LeFevre. Emery Galovich

 

CLASS B – Junior (ages 9-13)

 

Best of Show: Nathan Songer

 

Dress or Sundress: 1. Alexis Williams 2. Hannah Williams 3.  Sarah Beth Songer

 

Pants or Skirt: 1. Halle Beard 2. Belle Jones 3. Emily Johnstone 

 

Lounge Wear: 1. Peyton Cockerham

 

Miscellaneous sewn wearable items not listed above: 1. Nathan Songer 2. Genna Minyard 3. Adalyn Galovich

 

CLASS C – Senior (ages 14-18)

 

Best of Show: Jenna Kendrick

 

Coat, Jacket or Blazer: 1. Eowyn Stewart

 

Lounge Wear: Abigail Songer

 

Dress or Sundress: Eowyn Stewart

 

Blouse: 1. Eowyn Stewart

 

Pants or Skirt: Eowyn Stewart

 

Formal Wear: 1. Jenna Kendrick

 

Miscellaneous sewn wearable items not listed: 1. Lanie Allen 2. Eowyn Stewart 3. Abigail Songer

 

Youth Hobbies and Crafts

 

CLASS A - Pre-Beginners (under 5 years of age)

 

Best of Show: Titus Powell

 

Any item: 1. Titus Powell 2. John Luke 3. Eli Pitts

 

CLASS B – Beginners (ages 5-8)

 

Best of Show: Beau Ross

 

Jewelry: 1. Mallie Parks 2. Emery Galovich 3. Beau Ross

 

Decorated Clothing or Fabric Item: Maggie Spraberry 2. Cash Rutland 3. Beau Ross

 

Wreath: 1. Addison Richy 2. Cash Ruland 3. Beau Ross

 

Household Decoration: 1. Beau Ross 2. Maggie Spraberry 3. Hayden LeFerre

 

Toys: 1. Cash Rutland 2. Beau Ross 3. Ian Pitts

 

Other Holiday Decoration: 1. Cash Rutland 2. Grayson Traylor 3. Addison Richey

 

“Something From Nothing”: 1. Beau Ross 2. Ian Pitts 3. Addison Richey

 

Item Made from Duct Tape: 1. Cash Rutland 2. Kambree Hadaway 3. Tristan Hernandez

 

Play-Dough, Clay Model or Ceramics: 1. Kayla Addy 2. Kambree Hadaway

 

Memory Book or Scrapbook: 1. Tristan Hernandez 2. Beau Ross

 

Collection (mounted on board or in book): 1. Baac McFadden 2. Beau Ross 3. Kayla Addy 

 

Decorative or Tabletop Scarecrow: 1. Maggie Spraberry

 

Miscellaneous: 1. Beau Ross 2. Easton LeFevre 3. Kaci Brewn

 

CLASS C – Juniors (ages 9-13)

 

Best of Show: Mallory Traylor

 

Jewelry: 1. Genna Minyard 2. Emily Johnstone 3. Spencer Price

 

Decorated Clothing: 1. Lizzy Thorup 2. Larsyn Allen 3. Peyton Cockerham

 

Decorated Fabric Item: 1. Taleigh Sorello 2. Shelby McGee 3. Rustyn Ross

 

Basket: 1. Karley Brewer 2. Larsyn Allen

 

Wreath: 1. Peyton Cockerham 2. Karley Brewen 3. Spencer Price

 

Household Decoration: 1. Macie Parks 2. Karley Brewer 3. Jacklynn Berry

 

Ceramics & Pottery: 1. Lillie Kate White 2. Rusty Ross 3. Emily Johnstone

 

Punched Tin: 1. Iarsyn Allen 2. Rustyn Ross

 

Woodworking: 1. Iarsyn Allen 2. Colton Miller

 

Decorated Wood: 1. Rustyn Ross 2. Iarsyn Allen 3. Spencer Price 

 

Christmas Decoration: 1. Shelby McGee 2. Spencer Price 3. Madison Traylor

 

Christmas Ornament: 1. Shelby McGee 2. Peyton Cockerham 3. Spencer Price

 

Other Holiday Decoration: 1. Shelby McGee 2. Iarsyn Allen 3. Emalyn Purvine

 

“Something From Nothing”: 1. Spencer Price 2. Jonas McFadden 3. Grayson Harris

 

Item Made from Duct Tape: 1. Braylen Miller 2. Spencer Price 3. Karley Brewer

 

Play Dough or Clay Model: 1. Iarsyn Allen 2. Shelby McGee 3. Emily Rattliff

 

Leather Work: 1. Iarsyn Allen

 

“Memory Book” or Scrap Book: 1. Iarsyn Allen

 

Collection: 1. Larley Brewer 2. Rustyn Ross 3. Iarsyn Allen

 

Field Scarecrow: 1. Karley Brewer

 

Decorative or Table Scarecrow: 1. Iarsyn Allen

 

Miscellaneous: limited to Hobbies and Crafts not listed – 1. Addison Dalige 2. Lizzy Thorup 3. Anthony Lopez

 

Toy, Any medium: 1. Noah Bass 2. Lance McFadden 3. Austin Cheek

 

String Art – 1. Mallory Traylor 2. Iarsyn Allen

 

Scratch Art: 1. Iarsyn Allen

 

CLASS D – Senior (ages 14-18)

 

Best of Show: Bree Vitek

 

Jewelry: 1. Kaylynn Reyna 2. Kiersten Chapman 3. Rebecca Yates

 

Decorated Clothing or Fabric Item: 1. Eowyn Stewart 2. Sarah Kay Johnston 3. Lanie Allen

 

Wreath: 1. Maddie Collins 2. Garrett Smith 3. Lanie Allen

 

Household Decoration: 1. Cheyenne Gray 2. Jenna Kendrick 3. Garrett Smith

 

Ceramics & Pottery: 1. Lanie Allen

 

Woodworking: Angell Sharp

 

Decorated Wood: 1. Victoria Walke 2. Fox Stewart 3. Justin McGee

 

Holiday Decoration: 1. Rebecca Yates 2. Maddie Collins 3. Kiersten Chapman

 

“Something from Nothing”: 1. Bree Titek 2. Justin McGee 3. Mark Leyva

 

Made from Duct Tape: 1. Nicole Luckie

 

Play Dough or Clay Model: 1. Fox Stewart 2. Kiersten Chapman 3. Kaylynn Reyna

 

Memory Book or Scrap Book: 1. Jacob Mayfield 2. Lanie Allen 3. Carlie Buck

 

Decorative or Tabletop Scarecrow: 1. Rebecca Yates

 

Miscellaneous: limited to Hobbies & Crafts not listed – 1. Rebecca Yates 2. Maddie Collins 3. Sadie Miller 

 

Leather Work: 1. Justin McGee

 

Punched Tin: 1. Garrett Smith

 

String Art: 1. Justin McGee 2. Rebecca Yates 3. Garrett Smith

 

Adult Canned Food

 

Best of Show - Deborah Stevens - Peach Jalepeno

 

CLASS A – Canned Fruit – Apples: 1. Brittany Price; 2. Joyce Wharton

 

Cherries: 1. Cassie McFadden

 

Peaches: 1. Sabrina Colburn; 2. Brittany Price; 3. Brandon Martin 

 

Pears: 1. Brittany Price 

 

Other canned fruit, not listed above: 1. Cassie McFadden; 2. Michelle Bierma; 3. Joyce Wharton 

 

CLASS B – Canned Vegetables

 

Black-eyed Peas: 1. Lisa Henderson; 2. Marshall Wharton; 3. Joyce Wharton

 

Carrots: 1. Lisa Henderson; 2. Mary Nurmi; 3. Marylou Strange

 

Corn: 1. Brittany Price 

 

Green Beans: 1. Pam Dickson; 2. Marylou Strange; 3. Stacie Tuggle 

 

Mixed Vegetables: 1. Lisa Henderson ; 2. Stacy Tuggle

 

Squash: 1. Mary Normi 

 

Tomatoes: 1. Brittany Price; 2. Pam Dickson 

 

Sweet Potatoes: 1. Brittany Price

 

Other, not listed above: 1. Amy Raschke; 2. Stacie Tuggle; 3. Cassie McFadden 

 

CLASS C – Pickled

 

Beets: 1. Stacy Tuggle; 2. Joyce Wharton; 3. James Abernathe 

 

Bread and Butter: 1. Virginia Gassett; 2. Brittany Price; 3. Karen Chittum 

 

Dill Cucumbers: 1. Virginia Gassett; 2. Kathy Boyles; 3. Stacie Tuggle

 

Okra: 1. Virginia Gassett; 2. Stacie Tuggle; 3. Margie Wheeler 

 

Pickled, Fruit: 1. Brittany Price 

 

Pickled, Peppers: 1. Jackie Wilson; 2. Stacie Tuggle; 3. Kathy Boyles

 

Pickled, Sweet Cucumbers: 1. Brittany Price; 2. Tracie Walters; 3. Heather Ratliff

 

Other, not listed above: 1. Lisa Henderson; 2. Stacy Tuggle; 3. Gail Olney 

 

CLASS D – Relishes

 

Green Tomatoes (chow-chow): 1. Stacy Tuggle; 2. Virginia Gassett; 3. James Wharton 

 

Salsa: 1. Lisa Henderson; 2. Brittany Price; 3. Jackie Wilson

 

Other, not listed above: 1. Stacie Tuggle; 2. Michelle Burger 

 

CLASS E – Jelly - (made from juice) – Apple: 1. Kathy Boyles; 2. Norma Clay

 

Berry: 1. Brittany Price; 2. Kathy Boyles; 3. Karen Thomson 

 

Grape: 1. Dorothy Kiser; 2. Jolene Willis; 3. Brittany Price 

 

Peach: 1. Brittany Price; 2. Jolene Willis

 

Plum: 1. Jo Beth Allen; 2. Dorothy Kiser; 3. Jolene Willis

 

Prickly Pear: 1. Camilla White; 2. Jody Addy; 3. Brandon Martin 

 

Other & Combination of Fruits: 1. Jeannie Bohannon; 2. Kathy Boyles; 3. Norma Clay 

 

CLASS F – Jam

 

Apricot: 1. Amy Songer; 2. Billy Ivy; 3. Amy Raschte 

 

Berry: 1. Marylou strange; 2. Joelen Willis; 3. John Estes 

 

Plum: 1. Virginia Gassett; 2. Deborah Stevens; 3. Pam Dickson 

 

Peach: 1. Deborah Stevens; 2. Randy Billing; 3. Brittany Price 

 

Other, not listed above: 1. Deborah Stevens; 2. Dorothy Kiser; 3. Randy Billings 

 

CLASS G – Preserves (made with whole pieces of fruit)

 

Apricot: 1. Joyce Vernon; 2. Brittany Price 

 

Berry: 1. Mary Nurmi; 2. Brittany Price 

 

Peach: 1. Penny Smalley; 2. Brittany Price; 3. Norma Clay 

 

Pear: 1. Brittany Price; 2. Heather Ratliff; 3. Billy Ivy

 

Other, not listed above: 1. Norma Clay; 2. Lisa Henderson; 3. James Wharton

 

CLASS H – Butters

 

Any Butter: 1. Brittany Price; 2. Michelle Bierma; 3. Cassie McFadden 

 

CLASS I – Marmalade

 

Any Marmalade: 1. Gail Olney 

 

CLASS J – Sauces, Stew, & Soups

 

Fruit Sauce: 1. Michelle Bierma; 2. Deborah Stevens; 3. Brittany Price

 

Picante Sauce: 1: James Aberathie; 2. Martha Balch

 

Unusual Sauce or Juice, not listed above: 1. Michelle Bierma; 2. Brandon Martin; 3. Randy Billings 

 

CLASS K – Dried Foods

 

Vegetables: 1. Jody Addy 

 

Herbs: 1. Jody Addy

 

CLASS L – Honey

 

Honey: 1. Lance Hawvermale; 2. Billy Ivy

 

 

By Nathaniel Ellsworth

Copyright © 2019, Abilene Reporter News. All Rights Reserved.

Wolf News
Facebook
Sports News